Başlık metninizi buraya ekleyin
sindirim sistemi

Sindirim Sistemini Destekleyen Gıdalar Nelerdir?

Sindirim sistemi, besinleri emmekten ve atıkları ortadan kaldırmaktan sorumlu olduğu için hayati bir öneme sahiptir. Birçok insan çeşitli nedenlerden gaz, ishal, karın ağrısı ve kabızlık gibi sorunlardan muzdariptir. Sindirim sistemini destekleyen gıdaları yeterince tüketmek bu tür sindirim sorunlarından kurtulmaya yardımcı olabilir.

Sindirim Sistemini Destekleyen 7 Gıda

Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler

Koyu yeşil yapraklı sebzeler; folat, C, K ve A vitamini gibi besinlerin yanı sıra mükemmel bir lif kaynağıdır. Ayrıca bol miktarda magnezyum içerir. Mide-bağırsak kasılmalarını iyileştirerek kabızlığı gidermeye yardımcı olur.

Bu faydaları sağlayan en yaygın sebzelerden bazıları ıspanak, brokoli ve Brüksel lahanasıdır. Bu sebzeler ayrıca kolorektal kanser riskini ve kolon iltihabını azaltır. Yeterli miktarda lif ve yeşil yapraklı sebzeler tüketmek ideal bir bağırsak mikrobiyomu geliştirmenize olanak tanır.

Yoğurt

Sindirim sisteminiz bakteri, mantar ve virüslerle doludur. Bu mikroorganizmalar, bağırsak mikrobiyomunda hassas bir denge içinde yaşar. Bu yüzden mikrobiyomunuzu desteklediğiniz şey büyük bir fark yaratabilir.

Yoğurt, sindirim sistemini iyileştirmeye yardımcı olan ve bağırsaklarınızı sağlıklı tutan probiyotikleri içerir. Probiyotikler bağırsaklarınızda doğal olarak bulunsa da yoğurt gibi gıdalarla alımınızı artırmak sindirimi kolaylaştırır. Probiyotikler şişkinlik, kabızlık ve ishal gibi sindirim sorunlarına yardımcı olur.

Tam Tahıllar

Tam tahıllar, bol miktarda lif içerir. Kabızlığı azaltır ve sağlıklı bağırsak bakterilerinizi besleyerek sindirimi destekler. Popüler lif dolgulu tam tahıllar; yulaf, kinoa ve tam buğdaydan yapılan diğer ürünlerdir.

Zencefil

Zencefil, karın ağrısı ve mide bulantısı için geleneksel Asya mutfağında kullanılan bir baharattır. Aynı zamanda güçlü bir anti-iflamatuar gıdadır. Bu da zencefili sindirim için oldukça faydalı bir gıda yapar. 

Yavaş sindirimle ilişkili bazı yan etkileri hafifletir. Yemeğin midenizdeki hareketini hızlandırır. Hamilelik sırasındaki bulantılar da dahil olmak üzere mide bulantısı tedavi etmek için sıklıkla kullanılmıştır.

Ananas

Ananas, sağlıklı sindirimi destekleyen bromelain adlı sindirim enzimi içerir. Bromelain, yediğiniz gıdalardaki proteinleri parçalayarak sindirim sürecini kolaylaştırır. Gaz ve şişkinlik gibi problemlerin önüne geçer. Ayrıca bazı bağırsak patojenlerine karşı koyarak ishal ve diğer sindirim semptomlarını azaltır.

Lahana Turşusu

Lahana turşusu ve diğer fermente gıdalar, iyi bakterilerin büyümesini destekleyen probiyotikleri içerir. Kefir ve kimchi, benzer faydaları sağlayan diğer fermente gıdalardır.

Chia Tohumu

Chia tohumu, inanılmaz bir lif kaynağıdır. Sadece 2 yemek kaşığı Chia tohumu yaklaşık 11 gram lif içerir. Bu lifler, bağırsaklarınızdaki yararlı bakterilerin büyümesine yardımcı olur. Aynı zamanda sağlıklı ve düzenli bağırsak hareketlerini teşvik ederek kabızlık gibi sorunları azaltır.

Son Yazılar