Başlık metninizi buraya ekleyin
eliptik bisiklet

Eliptik Bisiklet Nedir, Faydaları Nelerdir?

Eliptik bisiklet, üç hareketi tek alette birleştiren bir egzersiz aletidir. Vücutta tüm kasları çalıştırdığı için hem evlerde hem de spor salonlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Eliptik bisikletle yapılan kısa süreli egzersizler bile birçok sağlık faydası sunabilir.

Şimdi gelin eliptik bisikletle egzersiz yapmanın bazı temel faydalarına bir bakalım.

Çok Fazla Kalori Yakar

Eliptik bisiklet, çok fazla kalori yakmanın en etkili yollarından biridir. Tüm vücudunuzu çalıştırdığınız için kısa bir sürede çok fazla kalori yakabilirsiniz. Kilonuza bağlı olarak değişse de bu kardiyo ekipmanı ile 30 dakika içerisinde yaklaşık 250-400 kalori yakmanız mümkündür. Aldığınızdan çok daha fazla kalori yakmanızı sağlayarak kilo vermenizi destekler. Kalori yakımını artırmak için eliptik egzersizlerin yoğunluğunu artırabilirsiniz.

Yağ Yakımına Yardımcı Olur

Eliptik bisikletle yakılan kalori miktarı, sabit bisiklet gibi diğer kardiyo makinelerinden daha yüksektir. Bu yüzden vücut yağını daha kısa sürede kaybetmenize yardımcı olabilir. Yağ yakımını en üst düzeye çıkarmak için antrenmanlarınızın yoğunluğuna ve süresine odaklanabilirsiniz. Eliptik antrenmanlarınıza aralıklı antrenman eklemek özellikle faydalıdır. Örneğin, 30 saniye yüksek yoğunluklu çalışma ve 15 saniyelik toparlanma veya 60 saniye yüksek yoğunluklu çalışma ve ardınadn 30 saniyelik toparlanma etkili olabilir.

Dayanıklılığı Artırır

Aerobik egzersizler, dengeli bir antrenman için oldukça önemlidir. Aerobik egzersiz yaptığınızda kalbiniz ve ciğerleriniz çok daha fazla çalışır. Bu da kaslarınıza daha fazla oksijen ve kan sağlar. Eliptik bisikletler kaslarınızı, ciğerlerinizi ve kalbinizi güçlendiren bir aerobik egzersiz sağlar. Bu yüzden dayanıklılığınızı geliştirmenize yardımcı olur.

Hem Üst Hem Alt Bedeni Geliştirir

Kulplu eliptik bisikletler hem üst hem de alt bedeni geliştirmeyi sağlayan birkaç kardiyo makinesinden biridir. Üst beden antrenmanını maksimum düzeye çıkarmak için ağırlığınız ve direncinizi eşit olarak dağıtmak gerekir. Başka bir deyişle, kollarınızı da bacaklarınızı çalıştırdığınız hızda hareket ettirmelisiniz. Doğru bir egzersiz uygulandığında göğsünüzü, sırtınızı, kalça kaslarınızı, pazılarınızı, tricepslerinizi ve core kaslarınızı destekleyebilirsiniz.

Kardiyovasküler Faydalar Sağlar

Eliptik bisikletler, kardiyovasküler kondisyonunuzu geliştirmeye yardımcı olur. Hem üst hem de alt bedeni çalıştırdığı için kan akışınızı uyarır. Bu, kalp atış hızınızı artırır ve kardiyovasküler siteminizi güçlendirir. Eliptik bisikletle yaptığınız antrenmanlar, tüm aerobik egzersizlerde olduğu gibi felç, hipertansiyon ve kalp hastalığı risklerini azaltır.

Dengeyi İyileştirir

Eliptik bisikletler, yalnızca kemiklerinizi güçlendirmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda dengenizi de iyileştirir. Dik durarak ve zaman zaman eliptik kolları kullanmayarak denge kabiliyetinizi geliştirebilirsiniz.

Son Yazılar